Záměrem projektu bylo vytvoření a šíření inovativního produktu „Sociálně preventivní program pro rizikovou mládež“. Program byl vytvářen na základě přenosu zahraniční „dobré praxe“ z oblasti programů prevence sociálně patologických jevů do českých podmínek. Těžiště sociálně preventivního programu tvoří program „It´s in U2“, který je od r. 1994 úspěšně realizovaný společností SIMA - UK (Ltd) ve Velké Británii mezi různými skupinami ohroženými sociálním vyloučením. Cílem tří až šesti měsíčního sociálně preventivního programu je prostřednictvím specifického mentoringového programu, peer programu, vzdělávání a pracovního programu podpořit profesní orientaci a sociální začlenění klientů, posílit jejich právní vědomí, vybavit je dovednostmi potřebnými k nalezení zaměstnání a zlepšení postavení na trhu práce. Program byl v rámci projektu ověřen na 300 klientech se sociálními a emočními problémy či s rizikovým chováním ve věkové kategorii 15 - 19 let. Cílem projektu je i šíření vytvořených výstupů.
Nositel inovace a klíčoví stakeholdeři a partneři:
Mosty o.s. - sociálně psychologické centrum
Aktivity:
Hlavní projektové aktivity:
1. Příprava metodiky sociálně preventivního programu (na základě přenosu zahraničního programu „It´s in U2“ - SIMA, UK)
2. Ověření sociálně preventivního programu (ve skupině celkem 300 ohrožených osob ve věku 15 - 19 let v Ústeckém kraji)
3. Naplnění standardů kvality programu - realizace 2 mezinárodních workshopů pro 20 odborníků za účelem výměny zkušeností a přenosu dobré praxe z oblasti realizace sociálně preventivních programů- doplňkové vzdělávání a supervize pro 50 mentorů
4. Informační semináře, kulaté stoly a další vzdělávací aktivity
5. PR projektu a mainstreamingové aktivity
6. Vytvoření filmu (výukové pomůcky)
Geografické vymezení (NUTS II):
Inovace - kontext, výchozí stav (baseline):
V daném regionu (Most, Žatec) nebyla k dispozici kvalitní služba pro oblast prevence pro rizikovou mládež. Kateřina Malá situaci hodnotí tak, že „často je to pouze o improvizacích, málokde existuje metodika a odborný nástroj“. Organizace o. s. MOSTY se snaží v daném regionu provozovat takové programy a aktivity v oblasti prevence sociálně patologických jevů, které v Ústeckém kraji chybí a napomohou ke snížení výskytu rizikového chování a kriminality a tedy ke zvýšení bezpečí občanů v komunitě.
Inovace - smysl a cíle:
Projekt SPAM přináší kvalitní nástroj a metodiku, nový přístup je postaven na systemické terapii, KBT, pozitivní psychologii – tyto věci komplexně pokrývají to, co cílová skupina potřebuje pro řešení problému. Podobný typ programu se v ČR objevil poprvé.
Inovace - stručný popis principu:
Princip nástroje je postaven na již zmíněných charakteristikách. Klíčový je individuální přístup, každému klientovi je program přizpůsoben „na míru“.
Inovace - Hlavní příjemci, cílové skupiny a zainteresované strany:
Riziková mládež, resp. mladí lidé (15-26 let) mající trvalé bydliště v Ústeckém kraji, kteří mají nevyjasněnou profesní orientaci a současně se u nich kumulují různá znevýhodnění/rizika, díky kterým jsou ohroženi předčasným ukončením profesní přípravy či sociálním vyloučením. Např.:
- pocházejí ze sociálně znevýhodněného nebo nepodnětného prostředí a proto zaujímají pasivní přístup k utváření vlastního života,
- mají špatný školní prospěch,
- zanedbávají školní docházku,
- mají emoční nebo sociální problémy, díky kterým jim hrozí vyloučení z kolektivu,
- požívají alkohol nebo návykové látky,
- spáchaly trestný čin,
- opakovaně se dopouští útěků od rodičů,
- jsou nezaměstnaní,
- aj.
Ústavní mládež (z dětských domovů, výchovných ústavů, z věznice pro mladistvé)
Inovace - Přidaná hodnota a podstata:
Přenos a přizpůsobení zahraničního programu do ČR, jeho vyzkoušení na cílové skupině.
Charakteristika - Podněty a inspirace:
Organizace v minulosti realizovala projekt z Norských fondů, kde se ukázalo, že neexistují nástroje, jak pracovat s dospívajícími, kteří mají nastoupit do práce, proto organizace hledala nástroje, jak to řešit. „Mládež má zkušenost s tím, že je někdo kritizuje a pořád jim říká, co mají dělat. V tomto programu se nemluví o problému, ale pouze pozitivně. Co je zajímá, co jim jde“.
Charakteristika - Návrhy a nápady:
Konkrétně k programu „It´s in U2“ se organizace dostala přes osobu, která byla v rámci tohoto programu v UK proškolena.
Charakteristika - Potřebnost:
Nedostatečně kvalitní sociální služby v dané lokalitě cílené na mládež, chybějící komplexní nástroje a metodiky, jak problematiku řešit.
Charakteristika - Komplexnost:
Projekt je dostatečně komplexní.
Charakteristika - Novost:
Novost spočívá v přenosu nástroje využívaného v zahraničí a v jeho přizpůsobení podmínkám v ČR.
Charakteristika - Zlepšení:
Důraz na individuální přístup. Dopady využití jsou hodnotitelné z dlouhodobého hlediska.
Charakteristika - Proces:
Fáze strukturovány stejně jako projekty v EQUAL.
V počáteční fázi byla tvořena metodika, ta byla následně testována na cílových skupinách a následně probíhá mainstreaming. Dále se cílová skupina podílela zpětnou vazbou na úpravě metodiky. Ukázalo se, že mezi cílovou skupinou jsou rozdíl, a to zejména u dětí z dětských domovů a z úřadů práce. Lektoři tedy práci pružně přizpůsobovali.
Charakteristika - Cílové skupiny:
Cílovou skupinu představuje riziková mládež. Projekt dosáhl vysokého počtu podpořených osob, přibližně třetina byla podpořená dlouhodobě (což je považováno za úspěch i lidmi, kteří s touto skupinou pracují v jiných kontextech).
Cílové skupiny byly zapojovány do projektu aktivně ve všech fázích, včetně tvorby, resp. úpravy metodiky, kdy k ní podávaly zpětnou vazbu. Dále byly realizovány průběžné dotazníky po třech měsících, zaměřené na to, zda se účastníci setkali s nějakou diskriminací a jak se v daném programu cítí.
Charakteristika - Partnerství:
Oficiálně organizace partnera v projektu neměla, avšak spolupracovala s řadou různých aktérů.
Inovace stála na organizaci SIMA z Velké Británie (přenos programu a jeho přizpůsobení podmínkám v ČR), se kterou organizace spolupracovala např. i v rámci závěrečné fáze projektu, ve které byly šířeny výstupy projektu (účast odborníků ze zahraničí na workshopech a konferencích atd.).
Dále spolupráce s aktéry z oblasti sociální prevence – probační a mediační služba (střediska Louny, Most), OSPOD, dětské domovy, výchovné ústavy, dále školy a výchovní poradci, úřad práce, věznice pro mladistvé.
V rámci SPAMu probíhala spolupráce s různými neziskovými organizacemi. Původně měly být zapojeny až v posledním roce trvání tohoto projektu, nakonec byly zapojeny dříve. Pracovníci z jiných NNO byli proškolováni jako mentoři (např. Člověk v tísni, nízkoprahová zařízení, dětské domovy).
Charakteristika - Zprostředkující subjekt:
Zahraniční odborníci z organizace SIMA - UK (Ltd).
Charakteristika - Praxe:
Pilotování nástroje v rámci projektu (na skupině 300 osob).
Charakteristika - Šíření:
Výstupy byly šířeny zejména v rámci závěrečné fáze projektu (v rámci konferencí, workshopů atd.). Dále byli proškoleni pracovníci z jiných organizací, kteří výstupy projektu mohou šířit dál.
Charakteristika - Udržitelnost:
V rámci projektu si organizace vytvořila nové know-how, které dále využívá pro svou práci. V návaznosti na projekt SPAM organizace realizuje i další projekty.
Metodiky jsou dále šířeny a využívány, zájem je o ně v rámci celé ČR, nejen v Ústeckém kraji.
Charakteristika - Iniciace:
V rámci organizace návaznost dalších projektů.
Charakteristika - Evaluace:
Průběžná evaluace v rámci celého projektu, intenzivní zjišťování zpětné vazby od cílové skupiny k průběhu projektu i připravovaným metodikám.
Charakteristika - Rizika:
Jako významné riziko projektu se ukázal nedostatečný zájem a motivace mentorů. I přes to, při výběru byla velká pozornost věnována tomu, aby byli proškoleni ti, kteří se tomu opravdu budou věnovat, někteří z nich následně metodiku nevyužívali aktivně. Celkem bylo proškoleno 30 osob, ale aktivně jich u toho zůstalo pouze 10. Kateřina Malá vidí jako jednu z příčin i fakt, že školení bylo poskytováno zdarma. Toto bylo následně částečně řešeno vratnou zálohou. Nízký zájem se rovněž ukázal na straně mentorů i odborné veřejnosti o konference a workshopy se zahraničními odborníky.
Charakteristika - Fáze:
Projekt byl průběžně vyhodnocován a flexibilně reagoval na vzniklé změny.
Charakteristika - Prostředí:
Přijetí bylo kladné, zejména aktivity umožňující aktivní participace cílové skupiny (např. tvorba filmu).
Charakteristika - Pojetí:
Příjemce si inovativnost projektu plně uvědomuje.
Cyklus inovace - Vstupní analýza a vstupní podmínky, hlavní důvody realizace:
V ČR žádná zkušenost s podobnými nástroji - viz baseline. Organizace cítila potřebu nějakou metodiku pro svou práci zajistit, což bylo i důvodem pro přenos.
Cyklus inovace - Původní plán, řízení projektu a jeho vyhodnocení:
V průběhu projektu se projevily určité problémy v realizačním týmu projektu, z tohoto důvodu prošel i tým některými personálními změnami.
Organizace usilovala, aby v rámci podstatné změny mohla být v rámci projektu založena sociální firma v reakci na nové potřeby (sociální trénink), což ale nebylo umožněno, jelikož to nebylo v cílech projektu. Byly ale realizovány první kroky k zahájení sociálního podnikání – založena nová obecně prospěšná společnost PROMETHEUS Effect,o.p.s., která přijala principy sociální firmy (první klienti byli zařazeni na tréninkové pracoviště v kavárně U Šnečků v Žatci (provozuje PROMETHEUS Effect,o.p.s.).
Probíhaly ale i další změny, např. v rámci projektu byl vytvořen film zaměřeny na prevenci (jako výuková pomůcka, což původně nebylo v plánu). Účinkování ve filmu bylo podmíněno konkurzem, což se najednou pro mládež stalo velice atraktivní.
Cyklus inovace - Partnerství:
Ne, ale v rámci projektu spolupráce s řadou aktérů
Mainstreaming - Popis použitých přístupů:
Výstupy byly šířeny zejména v rámci závěrečné fáze projektu (tradiční formy - konference, workshopy atd. ) Dále byli proškoleni pracovníci z jiných organizací, kteří výstupy projektu mohou šířit dál.
Mainstreaming - Shrnutí poučení a dobrých zkušeností:
Zapojení zahraničních odborníků.
Mainstreaming - Udržitelnost a současný stav:
Vysoká, metodiky využívány.
Dopady - Dosažené výstupy, výsledky a dopady:
Produkty projektu:
- Sociálně preventivní program pro ohroženou mládež
- Metodika motivačního programu Its In U2
- Metodika kurzu Předcházení zadluženosti
- Metodika kurzu Praktická orientace v běžném životě
- Výuková pomůcka – 20 minutový preventivní film NE (v roli herců zapojeni členové cílové skupiny)
- Sborník kazuistik
- Zpráva Přehled úspěšných zahraničních projektů v oblasti sociální prevence
- Zpráva „Analýza možností zapojení cílové skupiny do sociálního podnikání“
- Byly realizovány první kroky k zahájení sociálního podnikání – založena nová obecně prospěšná společnost PROMETHEUS Effect,o.p.s., která přijala principy sociální firmy (první klienti byli zařazeni na tréninkové pracoviště v kavárně U šnečků v Žatci (provozuje PROMETHEUS Effect,o.p.s.)
Počet podpořených klientů služeb: 378
Počet podpořených poskytovatelů služeb: 140
Počet proškolených mentorů programu „Its InU2“: 30 (všichni získali osvědčení)
Povolení poskytovat program Its In U2 v České republice obdrželo od britské organizace SIMA 11 osob.
Dále proškoleno 5 osob jako „Mentor na pracovišti“ (Pozice se vztahovala k aktivizačnímu pracovnímu programu. Proškolení mentoři věnovali zvýšenou
pozornost klientům po nástupu na pracoviště. Záměrem bylo všestranně podpořit klienta v adaptační fázi prostřednictvím sociální opory a metodického vedení.)
Školení dobrovolníků - počet proškolených osob: 17 (14 x uzavřena dobrovolnická smlouva).
Širší dopady – zájem o téma pozitivní psychologie, které nebylo do té doby v ČR známo, nyní ano - minimálně mezi odborníky na Ústecku. Získávají povědomí o tom, co to je a jak to funguje. V Ústeckém kraji zapracování tohoto tématu do Střednědobého plánu rozvoje. Poskytování metodik i dalším organizacím.
Dopady - Hodnocení z pozice různých stakeholderů:
Dopady - Poučení:
Aktivní zapojení cílových skupin.
Související projekty:
RADDAR www.raddar.cz (využívá i metody „Its in U2“)
Základ programu RADDAR tvoří rodinná terapie a volitelný skupinový/individuální program. Výběr aktivit je uskutečněn po předcházející dohodě s klienty a reaguje na jejich potřeby. Program trvá min. 13 týdnů. Realizaci zajišťují terapeuté/mentoři/lektoři.
Jména osob a institucí:
Kateřina Malá, o.s. Mosty - sociálně psychologické centrum
Doporučení ze strany příjemce:
Větší flexibilita při realizaci projektů, umožnit realizaci i inovativních projektů. Respondentka uváděla příklady inovativních projektů, které nebyly podpořeny (podle respondentky je důvodem právě fakt, že byly „příliš“ inovativní) – např. využití uměleckých aktivit při práci s delikventy, dále využití narativního přístupu, lesní škola pro ohroženou mládež atd.